Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Amanda Blog 2024-11-05

Sve informacije o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - simptomi, dijagnoza, načini lečenja i prevencija. Kako prepoznati i lečiti polne bradavice.

Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Načini Lečenja

Šta su kondilomi?

Kondilomi, poznati i kao papilomi, polne bradavice ili virusne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju koja se prenosi polnim putem. Uzrok njihovog nastanka je humani papiloma virus (HPV), koji prijanja za epitelne ćelije kože i sluzokože genitalnog regiona, vagine, anusa i penisa. Postoji preko 80 vrsta HPV virusa, od kojih neki mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Vrste HPV virusa i njihova opasnost

HPV virusi su klasifikovani po brojevima, a većina njih je bezazlena. Međutim, neke vrste poput HPV 16, 18, 31 i 45 mogu dovesti do razvoja malignih promena. S druge strane, HPV 6 i 11 su najčešći uzročnici kondiloma koji su obično benigni, ali izuzetno neprijatni.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se najčešće nalaze u anogenitalnoj regiji. Kod muškaraca se pojavljuju na penisu, otvoru uretre ili anusu, dok se kod žena obično javljaju na zadnjem zidu vestibuluma vagine, velikim i malim usnama, perineumu, ređe u vagini. To su mekane, izdužene tvorevine često sa karfiolastom površinom, beličaste ili ružičaste boje. U početku su mali, ali mogu narasti i postati vrlo voluminozni.

Načini prenošenja

HPV se prenosi seksualnim putem, čak i blagim dodirom dve sluzokože. Moguća je i vertikalna transmisija sa majke na dete tokom porođaja. Retko se mogu pojaviti i na usnama kao posledica oralnog seksualnog odnosa sa zaraženom osobom.

Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, histoloških, ultrastrukturnih i imunoloških ispitivanja. Važno je naglasiti da virus ne može biti dijagnostikovan analizom krvi, jer ceo svoj životni ciklus završava na površini sluzokože.

Metode lečenja

Lečenje kondiloma je individualno i može biti dugotrajno. Najčešće metode uključuju:

  • Krioterapiju - spaljivanje tečnim azotom
  • Laser terapiju - posebno efektna za unutrašnje kondilome
  • Medikamentozno lečenje - podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina ili 5-fluoracil kreme
  • Hirurško uklanjanje - za veće ili upornije slučajeve

Važno je napomenuti da sve ove metode leče samo manifestacije HPV virusa, a ne i sam virus. Čest je recidiv, pa je potrebno više terapija.

Kondilomi tokom trudnoće

Kod trudnica se kondilomi često šire brže zbog pada imuniteta. Lečenje se mora sprovoditi tokom cele trudnoće, a laserska vaporizacija grlića materice se može raditi 15-20 dana pre termina porođaja bez rizika za majku i plod.

Prevencija - HPV vakcine

Postoje vakcine koje štite od najopasnijih tipova HPV virusa. Daju se u tri doze i najefikasnije su kod devojaka između 9 i 26 godina, pre prvog seksualnog odnosa. Vakcine su dostupne u privatnim apotekama i zdravstvenim ustanovama.

Zaključak

Kondilomi su neprijatno stanje koje zahteva strpljenje i pravilnu dijagnozu. Važno je potražiti više stručnih mišljenja pre početka terapije. Iako HPV virus obično ostaje u organizmu, pravilnim lečenjem i praćenjem može se sprovesti normalan život bez simptoma. Prevencija kroz vakcinaciju i bezbedniji seksualni odnosi ključni su u borbi protiv ovog virusa.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.